Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Licensed to York College of PA     HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/2/2019 03:23 PM
                     St Mary's vs York 11-2-19 - 11/2/2019                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York College of Pennsylvania-MA  'A'        4:01.23    4:12.35         11  
     1) Wantz, Justine M 21             2) Bria, Kristin 20               
     3) Coon, Alyssa B 20               4) Stein, Maggy H 20              
                  28.94   1:00.84 (1:00.84)     1:33.49 (32.65)   2:12.84 (1:12.00)
        2:42.09 (29.25)   3:16.31 (1:03.47)     3:42.83 (26.52)     4:12.35 (56.04)
  2 St. Mary's College of Maryland-MD  'A'           NT    4:14.04          4  
     1) Krell, Rileigh G 19             2) Edgren, Bailey J 19            
     3) Sutton, Curly A 21              4) Litynski, Brenna K 18          
                  31.24   1:04.60 (1:04.60)     1:38.24 (33.64)   2:17.36 (1:12.76)
        2:45.71 (28.35)   3:19.79 (1:02.43)     3:45.60 (25.81)     4:14.04 (54.25)
  3 York College of Pennsylvania-MA  'B'             NT    4:19.26          2  
     1) Campbell, Caitlin A 21          2) Garcia, Leilani N 21           
     3) Kane, Megan                     4) Ayala, Adrianna N 21           
                  30.08   1:02.86 (1:02.86)     1:37.93 (35.07)   2:17.98 (1:15.12)
        2:46.96 (28.98)   3:22.72 (1:04.74)     3:50.00 (27.28)     4:19.26 (56.54)
  4 St. Mary's College of Maryland-MD  'B'           NT    4:33.44        
     1) McCloskey, Leila F 19           2) Efron, Lexi M 20               
     3) Sonnenberg, Becca F 21          4) Trnkus, Christina A 18         
                  31.26   1:05.90 (1:05.90)     1:44.14 (38.24)   2:26.87 (1:20.97)
        2:57.28 (30.41)   3:34.78 (1:07.91)     4:02.13 (27.35)     4:33.44 (58.66)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 York College of Pennsylvania-MA  'A'        3:30.84    3:33.10         11  
     1) Williams, Greg W 21             2) Federline, Michael 21          
     3) Jacob, Halem 20                 4) Loehr, Aj J 21                 
                  25.74       53.99 (53.99)     1:21.34 (27.35)     1:52.89 (58.90)
        2:16.67 (23.78)     2:44.28 (51.39)     3:07.40 (23.12)     3:33.10 (48.82)
  2 York College of Pennsylvania-MA  'B'             NT    3:44.73          4  
     1) Loayza, Andrew                  2) Silva, Glaucio                 
     3) Keifer, Aaron                   4) McGlynn, Brian M 18            
                  28.61       58.45 (58.45)     1:27.23 (28.78)   2:00.37 (1:01.92)
        2:25.35 (24.98)     2:55.07 (54.70)     3:18.43 (23.36)     3:44.73 (49.66)
  3 St. Mary's College of Maryland-MD  'A'           NT    3:50.06          2  
     1) Orban, Peter 21                 2) Cifuentes Robinson, Anri B 18  
     3) Akhavan, Ryan V 21              4) Kennedy, Jack W 18             
                  26.77       55.03 (55.03)     1:24.90 (29.87)   2:00.68 (1:05.65)
        2:27.05 (26.37)     2:58.25 (57.57)     3:22.35 (24.10)     3:50.06 (51.81)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trudel, Julia A     21 Ycp-MA                    NT   11:31.54          9  
                  29.55     1:03.16 (33.61)     1:37.13 (33.97)     2:11.32 (34.19)
        2:45.35 (34.03)     3:19.36 (34.01)     3:53.46 (34.10)     4:28.24 (34.78)
        5:03.15 (34.91)     5:38.65 (35.50)     6:14.23 (35.58)     6:49.70 (35.47)
        7:25.36 (35.66)     8:00.57 (35.21)     8:35.81 (35.24)     9:11.03 (35.22)
        9:46.20 (35.17)    10:21.46 (35.26)    10:56.85 (35.39)    11:31.54 (34.69)
  2 Adelsberger, Paige  18 St. Mary's MD-MD          NT   11:40.21          4  
                  29.46     1:03.03 (33.57)     1:37.93 (34.90)     2:12.78 (34.85)
        2:47.73 (34.95)     3:23.67 (35.94)     3:59.51 (35.84)     4:35.15 (35.64)
        5:10.93 (35.78)     5:46.71 (35.78)     6:22.42 (35.71)     6:58.39 (35.97)
        7:34.14 (35.75)     8:09.68 (35.54)     8:44.95 (35.27)     9:20.56 (35.61)
        9:56.30 (35.74)    10:31.52 (35.22)    11:06.40 (34.88)    11:40.21 (33.81)
  3 Hausamann, Elli     20 Ycp-MA              11:34.52   11:40.81          3  
                  31.26     1:05.87 (34.61)     1:41.48 (35.61)     2:16.99 (35.51)
        2:52.48 (35.49)     3:28.54 (36.06)     4:04.50 (35.96)     4:40.45 (35.95)
        5:16.63 (36.18)     5:52.67 (36.04)     6:28.23 (35.56)     7:04.05 (35.82)
        7:39.76 (35.71)     8:15.00 (35.24)     8:50.27 (35.27)     9:25.53 (35.26)
       10:00.37 (34.84)    10:35.17 (34.80)    11:09.35 (34.18)    11:40.81 (31.46)
  4 Zimmerman, Sara        Ycp-MA                    NT   12:02.89          2  
                  31.05     1:06.09 (35.04)     1:42.13 (36.04)     2:18.28 (36.15)
        2:54.45 (36.17)     3:31.03 (36.58)     4:07.66 (36.63)     4:44.33 (36.67)
        5:20.89 (36.56)     5:57.79 (36.90)     6:34.47 (36.68)     7:11.12 (36.65)
        7:47.72 (36.60)     8:24.59 (36.87)     9:01.32 (36.73)     9:38.13 (36.81)
       10:14.88 (36.75)    10:51.70 (36.82)    11:27.99 (36.29)    12:02.89 (34.90)
  5 Johnson, Elizabeth  20 St. Mary's MD-MD          NT   12:26.57          1  
                  31.85     1:07.45 (35.60)     1:44.48 (37.03)     2:21.93 (37.45)
        3:00.01 (38.08)     3:38.12 (38.11)     4:16.07 (37.95)     4:53.95 (37.88)
        5:31.91 (37.96)     6:09.75 (37.84)     6:47.97 (38.22)     7:25.47 (37.50)
        8:03.57 (38.10)     8:41.22 (37.65)     9:19.30 (38.08)     9:57.11 (37.81)
       10:34.55 (37.44)    11:12.79 (38.24)    11:50.08 (37.29)    12:26.57 (36.49)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Tanner        Ycp-MA                    NT   10:45.97          9  
                  27.98       59.40 (31.42)     1:32.13 (32.73)     2:05.39 (33.26)
        2:38.35 (32.96)     3:11.58 (33.23)     3:43.73 (32.15)     4:15.74 (32.01)
        4:48.28 (32.54)     5:20.96 (32.68)     5:53.72 (32.76)     6:26.56 (32.84)
        6:59.52 (32.96)     7:32.50 (32.98)     8:05.79 (33.29)     8:38.05 (32.26)
        9:10.76 (32.71)     9:42.31 (31.55)    10:14.37 (32.06)    10:45.97 (31.60)
  2 Tanzosh, Kevin         Ycp-MA                    NT   10:53.98          4  
                  28.05       59.22 (31.17)     1:31.95 (32.73)     2:05.00 (33.05)
        2:37.95 (32.95)     3:10.91 (32.96)     3:44.20 (33.29)     4:17.73 (33.53)
        4:51.02 (33.29)     5:24.81 (33.79)     5:58.18 (33.37)     6:31.50 (33.32)
        7:04.72 (33.22)     7:37.60 (32.88)     8:10.73 (33.13)     8:43.78 (33.05)
        9:16.71 (32.93)     9:50.48 (33.77)    10:23.60 (33.12)    10:53.98 (30.38)
  3 Zappia, Michael U   19 St. Mary's MD-MD          NT   13:06.93          3  
                  34.85     1:12.44 (37.59)     1:51.07 (38.63)     2:30.33 (39.26)
        3:09.99 (39.66)     3:49.65 (39.66)     4:29.38 (39.73)     5:09.18 (39.80)
        5:48.60 (39.42)     6:28.24 (39.64)     7:08.09 (39.85)     7:48.23 (40.14)
        8:27.85 (39.62)     9:07.89 (40.04)     9:48.30 (40.41)    10:28.08 (39.78)
       11:07.98 (39.90)    11:48.62 (40.64)    12:28.52 (39.90)    13:06.93 (38.41)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Litynski, Brenna K  18 St. Mary's MD-MD          NT    2:00.47          9  
                  27.77       58.06 (30.29)     1:29.64 (31.58)     2:00.47 (30.83)
  2 Stein, Maggy H      20 Ycp-MA               1:58.97    2:02.21          4  
                  28.24       59.30 (31.06)     1:30.74 (31.44)     2:02.21 (31.47)
  3 Kane, Megan            Ycp-MA                    NT    2:06.94          3  
                  28.88     1:01.40 (32.52)     1:34.57 (33.17)     2:06.94 (32.37)
  4 Edgren, Bailey J    19 St. Mary's MD-MD          NT    2:09.88          2  
                  29.67     1:02.52 (32.85)     1:35.98 (33.46)     2:09.88 (33.90)
  5 Hausamann, Elli     20 Ycp-MA               2:05.00    2:10.14          1  
                  29.67     1:02.22 (32.55)     1:36.20 (33.98)     2:10.14 (33.94)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIlroy, Connor J   20 Ycp-MA               1:52.05    1:47.59          9  
                  24.72       51.88 (27.16)     1:20.10 (28.22)     1:47.59 (27.49)
  2 Deckard, Adam       19 Ycp-MA               1:49.88    1:51.01          4  
                  25.00       53.59 (28.59)     1:23.00 (29.41)     1:51.01 (28.01)
  3 Newman, Drew M      21 Ycp-MA               1:49.08    1:52.29          3  
                  25.30       54.04 (28.74)     1:23.51 (29.47)     1:52.29 (28.78)
  4 Green, Charles         Ycp-MA                    NT   x1:53.15        
                  25.53       53.72 (28.19)     1:23.56 (29.84)     1:53.15 (29.59)
  5 Ludwig, Sebastian   19 St. Mary's MD-MD          NT    1:54.12          2  
                  25.64       53.73 (28.09)     1:23.69 (29.96)     1:54.12 (30.43)
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wantz, Justine M    21 Ycp-MA                 19.84      28.49          9  
  2 Balderson, Emma E   20 Ycp-MA                 29.50      29.09          4  
  3 Campbell, Caitlin   21 Ycp-MA                 19.84      29.35          3  
  4 Sutton, Curly A     21 St. Mary's MD-MD          NT      29.38          2  
  5 McCloskey, Leila F  19 St. Mary's MD-MD          NT      30.03          1  
  6 Trnkus, Christina   18 St. Mary's MD-MD          NT      30.45        
  7 Krell, Rileigh G    19 St. Mary's MD-MD          NT     x30.93        
  8 Devine, Molly          Ycp-MA                    NT     x31.73        
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Greg W    21 Ycp-MA                 25.04      25.10          9  
  2 Orban, Peter        21 St. Mary's MD-MD          NT      25.54          4  
  3 McGlynn, Brian         Ycp-MA                    NT      26.43          3  
  4 Kennedy, Jack W     18 St. Mary's MD-MD          NT      27.62          2  
  5 Rivers, Kyle S      21 Ycp-MA                    NT      29.09          1  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bria, Kristin       20 Ycp-MA                    NT      31.89          9  
  2 Bonass, Tina E      20 St. Mary's MD-MD          NT      34.55          4  
  3 Garcia, Leilani N   21 Ycp-MA                 32.87      34.62          3  
  4 Trudel, Julia A     21 Ycp-MA                    NT      35.36          2  
  5 Efron, Lexi M       20 St. Mary's MD-MD          NT      38.10          1  
 -- Zimmerman, Sara        Ycp-MA                    NT     X35.10        
 -- Geib, Kirsten       19 Ycp-MA                    NT     X35.28        
 -- Szalankiewicz, Kel     Ycp-MA                    NT     X38.97        
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Federline, Michael  21 Ycp-MA                    NT      27.67          9  
  2 Silva, Glaucio         Ycp-MA                    NT      27.78          4  
  3 Cifuentes Robinson  18 St. Mary's MD-MD          NT      29.63          3  
  4 Rosenzweig-Stein,   21 St. Mary's MD-MD          NT      30.66          2  
  5 Gherardini, Sam        Ycp-MA                    NT      31.99          1  
  6 March, Andrew T     21 St. Mary's MD-MD          NT      32.68        
 -- Robinson, Jacob R   21 Ycp-MA                    NT         DQ        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Coon, Alyssa B      20 Ycp-MA               2:15.15    2:21.84          9  
                  30.65     1:06.60 (35.95)     1:43.55 (36.95)     2:21.84 (38.29)
  2 Sonnenberg, Becca   21 St. Mary's MD-MD          NT    2:23.95          4  
                  32.20     1:11.03 (38.83)     1:52.15 (41.12)     2:23.95 (31.80)
  3 Harper, Taylor      19 Ycp-MA                    NT    2:26.90          3  
                  31.64     1:08.72 (37.08)     1:47.31 (38.59)     2:26.90 (39.59)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keifer, Aaron          Ycp-MA                    NT    2:05.67          9  
                  27.25       59.05 (31.80)     1:32.73 (33.68)     2:05.67 (32.94)
  2 Loayza, Andrew         Ycp-MA                    NT    2:08.07          4  
                  28.33     1:01.22 (32.89)     1:34.45 (33.23)     2:08.07 (33.62)
  3 Green, Charles         Ycp-MA                    NT    2:09.14          3  
                  28.57     1:01.45 (32.88)     1:35.54 (34.09)     2:09.14 (33.60)
  4 Akhavan, Ryan V     21 St. Mary's MD-MD          NT    2:15.56          2  
                  30.49     1:03.61 (33.12)     1:39.72 (36.11)     2:15.56 (35.84)
  5 Ludwig, Sebastian   19 St. Mary's MD-MD          NT    2:23.30          1  
                  29.55     1:05.44 (35.89)     1:43.56 (38.12)     2:23.30 (39.74)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bria, Kristin       20 Ycp-MA                 24.97      25.88          9  
  2 Campbell, Caitlin   21 Ycp-MA                 26.28      26.06          4  
  3 Ayala, Adrianna N   21 Ycp-MA                 25.02      26.20          3  
  4 Trnkus, Christina   18 St. Mary's MD-MD          NT      26.87          2  
  5 Adelsberger, Paige  18 St. Mary's MD-MD          NT      27.82          1  
  6 Bonass, Tina E      20 St. Mary's MD-MD          NT      28.96        
 -- Noll, Brandi           Ycp-MA                    NT     X26.79        
 -- Olsen, Camille         Ycp-MA                    NT     X28.32        
 -- Szalankiewicz, Kel     Ycp-MA                    NT     X31.30        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Miles        19 Ycp-MA                 21.82      21.94          9  
  2 Loehr, Aj J         21 Ycp-MA                 22.38      22.13          4  
  3 Silva, Glaucio         Ycp-MA                    NT      22.58          3  
  4 Donoghue, Nate A    20 St. Mary's MD-MD          NT      23.02          2  
  5 Kennedy, Jack W     18 St. Mary's MD-MD          NT      23.36          1  
  6 Rivers, Kyle S      21 Ycp-MA                 23.55     x24.30        
  7 Zappia, Michael U   19 St. Mary's MD-MD          NT      29.49        
 -- Gherardini, Sam        Ycp-MA                    NT     X25.45        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Litynski, Brenna K  18 St. Mary's MD-MD          NT      55.05          9  
                  26.61       55.05 (28.44)                                        
  2 Stein, Maggy H      20 Ycp-MA                 55.04      56.54          4  
                  27.30       56.54 (29.24)                                        
  3 Campbell, Caitlin   21 Ycp-MA                 58.27      56.94          3  
                  27.24       56.94 (29.70)                                        
  4 Ayala, Adrianna N   21 Ycp-MA                 53.58      57.14          2  
                  27.42       57.14 (29.72)                                        
  5 McCloskey, Leila F  19 St. Mary's MD-MD          NT      59.36          1  
                  27.90       59.36 (31.46)                                        
  6 Olsen, Camille         Ycp-MA                    NT   x1:03.89        
                  30.28     1:03.89 (33.61)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keifer, Aaron          Ycp-MA                    NT      48.96          9  
                  23.72       48.96 (25.24)                                        
  2 McIlroy, Connor J   20 Ycp-MA                 50.29      49.09          4  
                  23.69       49.09 (25.40)                                        
  3 Loehr, Aj J         21 Ycp-MA                 48.48      49.36          3  
                  24.19       49.36 (25.17)                                        
  4 McGlynn, Brian M    18 Ycp-MA                    NT     x49.92        
                  23.96       49.92 (25.96)                                        
  5 Donoghue, Nate A    20 St. Mary's MD-MD          NT      53.17          2  
                  25.06       53.17 (28.11)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wantz, Justine M    21 Ycp-MA               2:02.97    2:13.92          9  
                  30.68     1:05.09 (34.41)     1:39.53 (34.44)     2:13.92 (34.39)
  2 Mahoney, Colleen    19 Ycp-MA               2:15.93    2:18.19          4  
                  33.51     1:09.64 (36.13)     1:44.94 (35.30)     2:18.19 (33.25)
  3 Krell, Rileigh G    19 St. Mary's MD-MD          NT    2:19.58          3  
                  32.17     1:07.20 (35.03)     1:43.81 (36.61)     2:19.58 (35.77)
  4 Devine, Molly          Ycp-MA                    NT    2:27.71          2  
                  34.47     1:12.06 (37.59)     1:50.41 (38.35)     2:27.71 (37.30)
  5 Johnson, Elizabeth  20 St. Mary's MD-MD          NT    2:35.64          1  
                  37.07     1:15.84 (38.77)     1:56.28 (40.44)     2:35.64 (39.36)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Greg W    21 Ycp-MA               1:57.71    1:59.29          9  
                  27.78       58.29 (30.51)     1:28.64 (30.35)     1:59.29 (30.65)
  2 Orban, Peter        21 St. Mary's MD-MD          NT    2:01.71          4  
                  28.73       59.28 (30.55)     1:30.71 (31.43)     2:01.71 (31.00)
  3 Loayza, Andrew         Ycp-MA                    NT    2:03.34          3  
                  29.62     1:00.80 (31.18)     1:32.34 (31.54)     2:03.34 (31.00)
  4 Newman, Drew M      21 Ycp-MA               1:58.71    2:06.50          2  
                  30.05     1:02.26 (32.21)     1:34.95 (32.69)     2:06.50 (31.55)
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Edgren, Bailey J    19 St. Mary's MD-MD          NT    2:37.37          9  
                  35.85     1:15.26 (39.41)     1:56.14 (40.88)     2:37.37 (41.23)
  2 Garcia, Leilani N   21 Ycp-MA               2:31.79    2:41.61          4  
                  35.44     1:15.63 (40.19)     1:58.07 (42.44)     2:41.61 (43.54)
  3 Harper, Taylor      19 Ycp-MA               2:37.60    2:43.19          3  
                  36.78     1:18.76 (41.98)     2:01.57 (42.81)     2:43.19 (41.62)
  4 Noll, Brandi           Ycp-MA                    NT    2:46.66          2  
                  35.72     1:18.13 (42.41)     2:01.72 (43.59)     2:46.66 (44.94)
  5 Efron, Lexi M       20 St. Mary's MD-MD          NT    2:50.49          1  
                  38.92     1:22.15 (43.23)     2:06.87 (44.72)     2:50.49 (43.62)
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacob, Halem        20 Ycp-MA                    NT    2:14.58          9  
                  29.92     1:04.19 (34.27)     1:39.12 (34.93)     2:14.58 (35.46)
  2 Federline, Michael  21 Ycp-MA               2:18.26    2:17.34          4  
                  29.81     1:04.18 (34.37)     1:40.52 (36.34)     2:17.34 (36.82)
  3 Robinson, Jacob R   21 Ycp-MA               2:19.48    2:26.66          3  
                  32.69     1:11.73 (39.04)     1:49.77 (38.04)     2:26.66 (36.89)
  4 March, Andrew T     21 St. Mary's MD-MD          NT    2:33.96          2  
                  33.79     1:12.32 (38.53)     1:52.50 (40.18)     2:33.96 (41.46)
  5 Gherardini, Sam        Ycp-MA                    NT   x2:39.88        
                  36.07     1:16.58 (40.51)     1:58.61 (42.03)     2:39.88 (41.27)
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Colleen    19 Ycp-MA               5:27.51    5:35.43          9  
                  30.82     1:04.37 (33.55)     1:38.41 (34.04)     2:12.59 (34.18)
        2:46.87 (34.28)     3:20.68 (33.81)     3:54.02 (33.34)     4:28.42 (34.40)
        5:02.18 (33.76)     5:35.43 (33.25)                                        
  2 Adelsberger, Paige  18 St. Mary's MD-MD          NT    5:40.98          4  
                  29.57     1:03.32 (33.75)     1:37.91 (34.59)     2:12.31 (34.40)
        2:46.82 (34.51)     3:21.34 (34.52)     3:56.04 (34.70)     4:31.37 (35.33)
        5:06.46 (35.09)     5:40.98 (34.52)                                        
  3 Kane, Megan            Ycp-MA                    NT    5:46.47          3  
                  31.13     1:06.10 (34.97)     1:41.68 (35.58)     2:17.61 (35.93)
        2:52.41 (34.80)     3:27.46 (35.05)     4:03.04 (35.58)     4:38.32 (35.28)
        5:12.94 (34.62)     5:46.47 (33.53)                                        
  4 Zimmerman, Sara        Ycp-MA                    NT    5:55.77          2  
                  31.17     1:06.16 (34.99)     1:41.90 (35.74)     2:18.20 (36.30)
        2:54.38 (36.18)     3:30.60 (36.22)     4:07.26 (36.66)     4:43.67 (36.41)
        5:20.23 (36.56)     5:55.77 (35.54)                                        
  5 Ehrnfeldt, Kayla    19 Ycp-MA               5:53.24   x6:04.02        
                  32.70     1:08.63 (35.93)     1:44.99 (36.36)     2:21.84 (36.85)
        2:58.75 (36.91)     3:36.03 (37.28)     4:13.39 (37.36)     4:50.73 (37.34)
        5:28.02 (37.29)     6:04.02 (36.00)                                        
  6 Johnson, Elizabeth  20 St. Mary's MD-MD          NT    6:13.25          1  
                  33.12     1:10.08 (36.96)     1:48.50 (38.42)     2:27.01 (38.51)
        3:04.81 (37.80)     3:43.06 (38.25)     4:21.27 (38.21)     4:59.13 (37.86)
        5:36.60 (37.47)     6:13.25 (36.65)                                        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Tanner        Ycp-MA                    NT    5:08.70          9  
                  27.92       58.52 (30.60)     1:30.04 (31.52)     2:02.26 (32.22)
        2:34.39 (32.13)     3:05.07 (30.68)     3:35.61 (30.54)     4:06.37 (30.76)
        4:37.79 (31.42)     5:08.70 (30.91)                                        
  2 Tanzosh, Kevin         Ycp-MA                    NT    5:12.22          4  
                  26.97       57.82 (30.85)     1:28.77 (30.95)     2:00.58 (31.81)
        2:31.93 (31.35)     3:03.23 (31.30)     3:34.78 (31.55)     4:07.57 (32.79)
        4:40.97 (33.40)     5:12.22 (31.25)                                        
  3 Ludwig, Sebastian   19 St. Mary's MD-MD          NT    5:12.70          3  
                  27.65       58.07 (30.42)     1:29.34 (31.27)     2:01.15 (31.81)
        2:33.24 (32.09)     3:05.43 (32.19)     3:37.29 (31.86)     4:09.51 (32.22)
        4:41.89 (32.38)     5:12.70 (30.81)                                        
  4 McGlynn, Brian M    18 Ycp-MA                    NT    5:18.98          2  
                  27.41       57.41 (30.00)     1:28.56 (31.15)     2:01.15 (32.59)
        2:33.89 (32.74)     3:06.27 (32.38)     3:38.82 (32.55)     4:12.37 (33.55)
        4:46.48 (34.11)     5:18.98 (32.50)                                        
  5 Zappia, Michael U   19 St. Mary's MD-MD          NT    6:28.81          1  
                  33.19     1:11.20 (38.01)     1:50.67 (39.47)     2:30.78 (40.11)
        3:11.09 (40.31)     3:50.98 (39.89)     4:30.98 (40.00)     5:11.48 (40.50)
        5:51.25 (39.77)     6:28.81 (37.56)                                        
 
Event 23  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Curly A     21 St. Mary's MD-MD          NT      27.59          9  
  2 Trnkus, Christina   18 St. Mary's MD-MD          NT      27.94          4  
  3 Sonnenberg, Becca   21 St. Mary's MD-MD          NT      29.77          3  
  4 Krell, Rileigh G    19 St. Mary's MD-MD          NT     x30.12        
 -- Coon, Alyssa B      20 Ycp-MA                 28.18     X28.01        
 -- Hausamann, Elli     20 Ycp-MA                    NT     X28.68        
 -- Bria, Kristin       20 Ycp-MA                    NT     X28.96        
 -- Devine, Molly          Ycp-MA                    NT     X31.17        
 
Event 24  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cifuentes Robinson  18 St. Mary's MD-MD          NT      25.41          9  
  2 Akhavan, Ryan V     21 St. Mary's MD-MD          NT      25.71          4  
  3 Donoghue, Nate A    20 St. Mary's MD-MD          NT      25.78          3  
  4 Rosenzweig-Stein,   21 St. Mary's MD-MD          NT     x26.78        
 -- Loehr, Aj J         21 Ycp-MA                 25.25     X23.89        
 -- Green, Charlie M    18 Ycp-MA                    NT     X25.35        
 -- Williams, Greg W    21 Ycp-MA                    NT     X26.49        
 -- Brown, Miles        19 Ycp-MA                    NT        XDQ        
 
Event 25  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Edgren, Bailey J    19 St. Mary's MD-MD          NT    1:08.66          9  
                  32.27     1:08.66 (36.39)                                        
  2 Bonass, Tina E      20 St. Mary's MD-MD          NT    1:11.80          4  
                  33.66     1:11.80 (38.14)                                        
  3 Sonnenberg, Becca   21 St. Mary's MD-MD          NT   x1:13.50        
                  34.91     1:13.50 (38.59)                                        
  3 Efron, Lexi M       20 St. Mary's MD-MD          NT    1:13.50          3  
                  35.66     1:13.50 (37.84)                                        
 -- Balderson, Emma E   20 Ycp-MA               1:06.70   X1:04.70        
                  28.93     1:04.70 (35.77)                                        
 -- Trudel, Julia A     21 Ycp-MA               1:04.21   X1:06.06        
                  30.31     1:06.06 (35.75)                                        
 -- Noll, Brandi           Ycp-MA                    NT   X1:08.63        
                  31.84     1:08.63 (36.79)                                        
 -- Harper, Taylor      19 Ycp-MA               1:06.71   X1:08.66        
                  32.80     1:08.66 (35.86)                                        
 -- Geib, Kirsten       19 Ycp-MA               1:13.61   X1:10.19        
                  32.17     1:10.19 (38.02)                                        
 -- Mahoney, Colleen    19 Ycp-MA                    NT   X1:11.26        
                  31.51     1:11.26 (39.75)                                        
 -- Garcia, Leilani N   21 Ycp-MA               1:06.50   X1:11.28        
                  33.75     1:11.28 (37.53)                                        
 -- Olsen, Camille         Ycp-MA                    NT   X1:14.66        
                  35.08     1:14.66 (39.58)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cifuentes Robinson  18 St. Mary's MD-MD          NT    1:00.23          9  
                  27.72     1:00.23 (32.51)                                        
  2 Akhavan, Ryan V     21 St. Mary's MD-MD          NT    1:02.73          4  
                  28.81     1:02.73 (33.92)                                        
  3 Rosenzweig-Stein,   21 St. Mary's MD-MD          NT    1:03.48          3  
                  30.04     1:03.48 (33.44)                                        
  4 March, Andrew T     21 St. Mary's MD-MD          NT   x1:05.26        
                  30.19     1:05.26 (35.07)                                        
 -- Jacob, Halem        20 Ycp-MA                    NT     X54.75        
                  26.11       54.75 (28.64)                                        
 -- Federline, Michael  21 Ycp-MA                 59.51     X55.74        
                  26.68       55.74 (29.06)                                        
 -- Silva, Glaucio         Ycp-MA                    NT     X56.77        
                  56.32        56.77 (0.45)                                        
 -- Newman, Drew M      21 Ycp-MA                    NT     X58.07        
                  27.44       58.07 (30.63)                                        
 -- Robinson, Jacob R   21 Ycp-MA               1:03.15   X1:00.86        
                  28.72     1:00.86 (32.14)                                        
 -- Rivers, Kyle S      21 Ycp-MA                    NT   X1:03.17        
                  27.30     1:03.17 (35.87)                                        
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Mary's College of Maryland-MD  'A'           NT    3:52.20         11  
     1) Litynski, Brenna K 18           2) McCloskey, Leila F 19          
     3) Adelsberger, Paige M 18         4) Sutton, Curly A 21             
                  26.35       54.97 (54.97)     1:22.95 (27.98)     1:54.13 (59.16)
        2:22.46 (28.33)   3:03.48 (1:09.35)     3:22.01 (18.53)     3:52.20 (48.72)
 -- York College of Pennsylvania-MA  'A'        3:35.57   X3:46.74        
     1) Wantz, Justine M 21             2) Stein, Maggy H 20              
     3) Coon, Alyssa B 20               4) Ayala, Adrianna N 21           
                  26.47       55.62 (55.62)     1:22.58 (26.96)     1:52.04 (56.42)
        2:19.24 (27.20)     2:49.23 (57.19)     3:16.85 (27.62)     3:46.74 (57.51)
 -- York College of Pennsylvania-MA  'C'             NT   X4:08.08        
     1) Trudel, Julia A 21              2) Hausamann, Elli 20             
     3) Devine, Molly                   4) Harper, Taylor 19              
                  30.28   1:04.07 (1:04.07)     1:32.29 (28.22)   2:04.14 (1:00.07)
        2:32.65 (28.51)   3:05.47 (1:01.33)     3:20.16 (14.69)   4:08.08 (1:02.61)
 -- York College of Pennsylvania-MA  'B'             NT   X4:14.12        
     1) Noll, Brandi                    2) Ehrnfeldt, Kayla 19            
     3) Zimmerman, Sara                 4) Kane, Megan                    
                  28.81   1:02.37 (1:02.37)     1:33.25 (30.88)   2:08.04 (1:05.67)
        2:37.76 (29.72)   3:11.53 (1:03.49)     3:41.02 (29.49)   4:14.12 (1:02.59)
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Mary's College of Maryland-MD  'A'           NT    3:31.32         11  
     1) Orban, Peter 21                 2) Ludwig, Sebastian L 19         
     3) Kennedy, Jack W 18              4) Donoghue, Nate A 20            
                  29.43       53.83 (53.83)     1:21.08 (27.25)     1:46.48 (52.65)
        2:17.46 (30.98)   3:31.32 (1:44.84)                                        
 -- York College of Pennsylvania-MA  'A'        3:10.11   X3:21.90        
     1) Silva, Glaucio                  2) Brown, Miles 19                
     3) Loehr, Aj J 21                  4) Federline, Michael 21          
                  28.01       51.68 (51.68)     1:17.26 (25.58)     1:41.57 (49.89)
        2:07.80 (26.23)   3:21.90 (1:40.33)                                        
 -- York College of Pennsylvania-MA  'B'             NT   X3:23.56        
     1) Deckard, Adam 19                2) Newman, Drew M 21              
     3) Williams, Greg W 21             4) Jacob, Halem 20                
                  29.25       53.45 (53.45)     1:20.07 (26.62)     1:43.73 (50.28)
        2:09.67 (25.94)   3:23.56 (1:39.83)                                        
 -- York College of Pennsylvania-MA  'C'             NT   X3:40.70        
     1) Russell, Tanner                 2) Gherardini, Sam                
     3) Robinson, Jacob R 21            4) Tanzosh, Kevin                 
                  36.05   1:00.77 (1:00.77)     1:29.18 (28.41)     1:55.63 (54.86)
        2:26.26 (30.63)   3:40.70 (1:45.07)                                        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. York College of Pennsylvania        140   2. St. Mary's College of Maryland      107
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. York College of Pennsylvania        164   2. St. Mary's College of Maryland       79