Announcements

Welcome to the home for York College Athletics.





 

Licensed to M & D Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/22/2014 05:11 PM
                     2014 Elizabethtown Opener - 3/22/2014                     
                             Elizabethtown College                             
                               Elizabethtown, PA                               
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
      E'Town: & 12.42              Erin Lichti                                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1       Stupi, Sara         SO Gettysburg             13.50      13.03q  1.0  2 
  2       Jones, Bria         SO York (Pa.)             12.71      13.08q  1.1  1 
  3       Detweiler, Kelsey   FR Elizabethtow           13.40      13.10q  1.1  1 
  4       Germain, Aphnie     FR Dickinson              12.80      13.12q  1.1  1  13.111
  5       Niedermayer, Jenna     Elizabethtown Al       13.70      13.12q  1.1  1  13.114
  6       George, Jamie       FR Dickinson              12.50      13.35q  1.0  2 
  7       Miller, Bethany     SO York (Pa.)             13.21      13.41q  1.1  1 
  8       Slater, Dee         SO Elizabethtow           12.99      13.97q  1.0  2  13.965
  9       Zylka, Jackie       SR Elizabethtow           13.92      13.97   1.0  2  13.968
 10       Whitesel, Allie        Elizabethtown Al       13.50      14.05   1.0  2 
 11       Rice, Courtney      FR York (Pa.)             13.85      14.11   1.1  1 
 12       Jones, Kendra       FR York (Pa.)             14.10      15.02   1.0  2 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
      E'Town: & 12.42              Erin Lichti                                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1       Stupi, Sara         SO Gettysburg             13.03      13.00   0.4  10   
  2       Jones, Bria         SO York (Pa.)             13.08      13.10   0.4   8   
  3       Germain, Aphnie     FR Dickinson              13.12      13.15   0.4   6   
  4       Niedermayer, Jenna     Elizabethtown Al       13.12      13.25   0.4   5   
  5       George, Jamie       FR Dickinson              13.35      13.45   0.4   4   
  6       Miller, Bethany     SO York (Pa.)             13.41      13.56   0.4   3   
  7       Slater, Dee         SO Elizabethtow           13.97      14.19   0.4   2   
Preliminaries
  3       Detweiler, Kelsey   FR Elizabethtow           13.10                  
  9       Zylka, Jackie       SR Elizabethtow           13.97                  
 10       Whitesel, Allie        Elizabethtown Al       14.05                  
 11       Rice, Courtney      FR York (Pa.)             14.11                  
 12       Jones, Kendra       FR York (Pa.)             15.02                  
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
      E'Town: & 24.90              Erin Lichti                                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1       Wanner, Heather     FR Alvernia               26.50      26.10   2.0  1  10   
  2       Detweiler, Kelsey   FR Elizabethtow           27.79      26.92   2.0  1   8   
  3       George, Jamie       FR Dickinson              27.29      26.95   2.0  1   6   
  4       Waddell, Emily      FR Gettysburg             28.40      27.19   2.0  1   5   
  5       Germain, Aphnie     FR Dickinson              27.67      27.45   2.0  1   4   
  6       Cronise, Emily      FR York (Pa.)             28.20      28.24   2.0  1   3   
  7       Stupi, Sara         SO Gettysburg             27.96      28.27   2.0  1   2   
  8       Rice, Courtney      FR York (Pa.)             28.70      28.77   3.6  2   1   
  9       Zylka, Jackie       SR Elizabethtow           28.99      28.95   3.6  2 
 10       Slater, Dee         SO Elizabethtow           28.95      29.28   3.6  2 
 11       Marcello, Carolyn   SO Gettysburg             29.92      29.95   1.7  3 
 12       Greenberg, Cynthia  SO Gettysburg             29.00      30.04   3.6  2 
 13       Jaraczewski, Pam       Elizabethtown Al       28.70      30.15   3.6  2 
 14       Berninger, Rachel   SR York (Pa.)             30.00      30.73   1.7  3 
 15       Jones, Kendra       FR York (Pa.)             28.90      30.81   3.6  2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
      E'Town: & 57.87              Tina Bucci                                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Wanner, Heather     FR Alvernia               59.00    1:02.69   10   
  2       McCoubrie, Kaitlin  SO Gettysburg           1:02.74    1:04.07    8   
  3       Underkofler, Ashle  JR Elizabethtow         1:02.00    1:04.20    6   
  4       Waddell, Emily      FR Gettysburg           1:03.57    1:04.95    5   
  5       Weber, Ramona       JR Dickinson            1:05.17    1:05.46    4   
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
      E'Town: & 2:14.65              Kathryn  Howser                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Tearnan, Amelia     JR Elizabethtow         2:18.00    2:24.15   1  10   
  2       Groce, Alexis       FR Elizabethtow         2:17.00    2:26.05   1   8   
  3       Greenberg, Cynthia  SO Gettysburg           2:26.60    2:29.75   1   6   
  4       Cronise, Emily      FR York (Pa.)           2:29.00    2:30.06   2   5   
  5       Earnshaw, Brianna   FR Elizabethtow         2:27.10    2:30.68   1   4   
  6       Shelgren, Mackenzi  SO Dickinson            2:25.28    2:31.10   1   3   
  7       Berninger, Rachel   SR York (Pa.)           2:29.67    2:31.74   2   2   
  8       Jones, Laurie       SR Elizabethtow         2:25.00    2:32.31   1   1   
  9       Kerno, Amanda       SR Elizabethtow         2:28.73    2:37.39   2 
 10       Myers, Angela          Unattached           2:36.00    2:37.73   3 
 11       Kuseryk, Shannon    FR York (Pa.)           2:35.00    2:38.76   2 
 12       Uhrich, Casey       SO Gettysburg           2:37.00    2:39.32   3 
 13       Howser, Kathryn        Elizabethtown Al     2:37.00    2:40.38   3 
 14       Quinto, Casey       FR Elizabethtow         2:24.00    2:40.42   1 
 15       Dearie, Lydia       SO Elizabethtow         2:34.01    2:40.52   2 
 16       Karkuff, Eva        FR Gettysburg           2:35.65    2:40.64   3 
 17       Roberts, Jenna      SO York (Pa.)           2:35.00    2:41.07   2 
 18       Kraver, Sarah       SO Gettysburg           2:42.00    2:41.61   3 
 19       Flatau, Taylor      JR Gettysburg           2:34.95    2:42.58   2 
 20       Fogelsanger, Kasey  FR York (Pa.)           2:35.00    2:42.62   2 
 21       Martineau, Sarah    SO Gettysburg           2:45.00    2:42.94   3 
 22       Siermine, Nicolett  FR Elizabethtow         2:40.00    2:44.49   3 
 23       Ludwig, Nicole      FR Elizabethtow         2:40.00    2:55.43   3 
 24       Lyons, Kathleen     JR Dickinson            2:35.60    3:00.29   3 
 
Women 1500 Meter Run
===================================================================================
      E'Town: & 4:36.03              Tiffany Kulp                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Tempone, Traci      SR Elizabethtow         4:44.00    4:41.99   1  10   
  2       Cronise, Emily      FR York (Pa.)           4:52.00    4:56.77   1   8   
  3       Shelgren, Mackenzi  SO Dickinson            4:50.39    4:58.73   1   6   
  4       Earnshaw, Brianna   FR Elizabethtow         4:57.00    5:05.77   1   5   
  5       Jones, Laurie       SR Elizabethtow         5:01.51    5:07.51   1   4   
  6       Asaro, Amanda       FR Gettysburg           5:04.00    5:08.44   2   3   
  7       Delany, Caroline    SO York (Pa.)           4:52.00    5:09.59   1   2   
  8       Gehly, Samantha     FR Elizabethtow         5:10.00    5:12.93   2   1   
  9       Kerno, Amanda       SR Elizabethtow         4:55.00    5:13.80   1 
 10       Kuseryk, Shannon    FR York (Pa.)           5:10.00    5:15.01   2 
 11       Quinto, Casey       FR Elizabethtow         4:53.00    5:15.93   1 
 12       Wedekind, Elizabet  FR Elizabethtow         5:05.00    5:16.46   2 
 13       Roberts, Jenna      SO York (Pa.)           5:05.00    5:17.26   2 
 14       Fogelsanger, Kasey  FR York (Pa.)           5:05.00    5:21.69   2 
 15       Siermine, Nicolett  FR Elizabethtow         5:18.00    5:24.60   3 
 16       Myers, Angela          Unattached           5:17.00    5:27.33   2 
 17       Dearie, Lydia       SO Elizabethtow         5:12.00    5:28.66   2 
 18       Karkuff, Eva        FR Gettysburg           5:19.00    5:29.64   3 
 19       Gessler, Amy        FR Elizabethtow         5:15.00    5:33.92   2 
 20       Howser, Kathryn        Elizabethtown Al     5:24.00    5:38.79   3 
 21       Labatt, Rachel      FR Elizabethtow         5:15.00    5:41.20   2 
 22       Ludwig, Nicole      FR Elizabethtow         5:30.00    5:55.53   3 
 23       Grube, Rachael      SO Gettysburg           5:40.00    6:16.38   3 
 24       Kaiser-Jones, Amy   FR Gettysburg           5:57.00    6:30.04   3 
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
      E'Town: & 17:06.00              Traci Tempone                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Rutkowski, Sarah    JR Dickinson           18:30.00   18:35.74   10   
  2       Riley, Maeva        SR Dickinson           18:41.42   18:58.18    8   
  3       Miller, Emily       SR Dickinson           18:48.73   19:16.52    6   
  4       Race, Rebecca       SO Dickinson           18:20.84   19:24.86    5   
  5       Laudenschlager, Ju  SO Gettysburg          19:30.00   19:38.42    4   
  6       Marotto, Jacquelin  JR Gettysburg          19:35.87   19:57.86    3   
  7       Burns, Katherine    SO Gettysburg          19:41.44   20:30.00    2   
  8       Hartman, Emily      SO Gettysburg          19:50.00   20:32.50    1   
  9       Bower, Stephanie    SO York (Pa.)          20:30.00   21:11.13  
 10       Jarsocrak, Daniell  FR York (Pa.)          20:35.00   21:19.42  
 11       Reagan, Abby        FR York (Pa.)          20:40.00   21:29.44  
 12       Abell, Emily        JR York (Pa.)          21:00.00   22:38.35  
 13       Venturella, Monica  FR Elizabethtow        21:00.00   22:52.46  
 --       Fogelsanger, Kasey  FR York (Pa.)          19:30.00        DNF  
 --       Miller, Jess        JR York (Pa.)          18:19.38        DNF  
 --       Roberts, Jenna      SO York (Pa.)          19:30.00        DNF  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
      E'Town: & 35:46.62              Melissa St. Clair                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Cody, Eileen        JR Elizabethtow        45:00.00   42:12.84   10   
  2       Zarzaca, Samantha   FR Elizabethtow        44:00.00   42:48.02    8   
  3       Stevko, Andrea      SO Alvernia            45:30.00   43:06.42    6   
  4       Pierson, Carly      SO Dickinson           41:45.22   45:37.83    5   
  5       Riley, Liane        FR Alvernia            45:30.00   45:48.52    4   
 --       Miller, Jess        JR York (Pa.)          39:17.20        DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
      E'Town: & 14.27              Carrie Kerna                                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1       Cavanaugh, Katheri  SO Gettysburg             14.80      15.03   2.9  10   
  2       Moore, Sophie       FR Dickinson              18.52      16.65   2.9   8   
  3       Adamcik, Stacey     JR Dickinson                         18.25   2.9   6   
  4       Lyons, Kathleen     JR Dickinson                         18.69   2.9   5   
 --       Sarver, Christina   FR York (Pa.)             17.10        DNF   2.9 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
      E'Town: & 1:02.29              Carrie Kerna                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Moore, Sophie       FR Dickinson                       1:09.89   10   
  2       Adamcik, Stacey     JR Dickinson                       1:11.49    8   
  3       Christ, Alexandra   SR Elizabethtow         1:08.64    1:13.81    6   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
      E'Town: & 10:55.47              M. Van Den Hengel                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Tursi, Megan        SR Elizabethtow        11:18.00   11:40.33   10   
  2       Colby, Abby         SO Dickinson           11:51.45   11:55.67    8   
  3       Bull, Alexandra     SR Gettysburg          11:55.00   12:19.15    6   
  4       Nellis, Elaina      SR Elizabethtow        12:29.93   13:16.83    5   
  5       Yankelevich, Gabri  SO Elizabethtow        13:00.00   13:43.74    4   
  6       Van Clief, Kelly       Elizabethtown Al    13:30.00   14:56.22    3   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
      E'Town: & 48.49                                                          
                       Burroughs, Lichti, Havrilak, Kerna                
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gettysburg  'A'                                     51.86      51.56   10   
     1) Cavanaugh, Katherine SO         2) Stupi, Sara SO                 
     3) Waddell, Emily FR               4) McCoubrie, Kaitlin SO          
  2 York (Pa.)  'A'                                     49.67      52.46    8   
     1) Jones, Bria SO                  2) Miller, Bethany SO             
     3) Sarver, Christina FR            4) Mangano, Dana SR               
  3 Dickinson  'A'                                      51.52      52.49    6   
     1) George, Jamie FR                2) Germain, Aphnie FR             
     3) Link, Kristina JR               4) Adamcik, Stacey JR             
  4 Elizabethtown Alunmi  'A'                           54.00      52.81    5   
     1) Niedermayer, Jenna              2) Jaraczewski, Pam               
     3) Lockwood, Ashley                4) Fogel, Katy                    
  5 Elizabethtown  'A'                                  49.73      53.07    4   
     1) Zylka, Jackie SR                2) Detweiler, Kelsey FR           
     3) Underkofler, Ashley JR          4) Slater, Dee SO                 
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
      E'Town: & 3:56.79                                                        
                         Aichele, Carr, Fogel, Lockwood                    
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Elizabethtown  'A'                                4:07.00    4:26.65   10   
     1) Groce, Alexis FR                2) Detweiler, Kelsey FR           
     3) Tearnan, Amelia JR              4) Underkofler, Ashley JR         
  2 Gettysburg  'A'                                   4:29.11    4:37.12    8   
     1) Greenberg, Cynthia SO           2) Waddell, Emily FR              
     3) Flatau, Taylor JR               4) McCoubrie, Kaitlin SO          
  3 Elizabethtown  'B'                                4:24.00    4:37.94    6   
     1) Christ, Alexandra SR            2) Quinto, Casey FR               
     3) Dearie, Lydia SO                4) Jones, Laurie SR               
 
Women High Jump
==========================================================================================
      E'Town: & 5-03.75              J. Niedermayer                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Link, Kristina      JR Dickinson              1.57m      1.57m    5-01.75  10   
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.57 1.61 
        P    O   XO   XO    O    O  XXX 
  2       Loranger, Monica    SR Elizabethtow           1.52m      1.52m    4-11.75   8   
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.57 
        P    O   XO   XO    X    X 
  3       Bernini, Danielle   JR Gettysburg             1.52m      1.47m    4-09.75   6   
     1.37 1.42 1.47 1.52 
        O  XXO    O  XPP 
  4       Flatau, Taylor      JR Gettysburg             1.52m      1.47m    4-09.75   5   
     1.37 1.42 1.47 1.52 
        O    O   XO  XXX 
  5       Mowen, Carrie       FR York (Pa.)             1.50m      1.47m    4-09.75   4   
     1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    O  XXO  XXX 
  6       Lyons, Kathleen     JR Dickinson              1.45m      1.37m    4-06.00   3   
     1.37 1.42 
        O  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
      E'Town: & 10-08              Monica Loranger                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Loranger, Monica    SR Elizabethtow           3.20m      3.23m   10-07.00  10   
     2.18 2.93 3.08 3.23 3.38 
      PPP  PPP    O  XXO  XXX 
  2       Olson, Rikka        FR Dickinson              3.45m      3.23m   10-07.00   8   
     2.18 2.93 3.08 3.23 3.38 
      PPP  PPP   XO  XXO  XXX 
  3       Miller, Bethany     SO York (Pa.)             3.04m      3.08m   10-01.25   6   
     2.18 2.93 3.08 3.23 3.38 
      PPP  PPP    O  XXX  XXX 
  4       Atkinson, Elizabet  SO Gettysburg             2.30m      2.33m    7-07.75   5   
     2.18 2.33 2.48 
        O    O  XXX 
 --       McIntire, Jessica   FR York (Pa.)             2.50m         NH            
     2.18 2.33 
      PPP  XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
      E'Town: & 18-00.25              J. Niedermayer                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1       McCoubrie, Kaitlin  SO Gettysburg             5.32m      5.15m   NWI  16-10.75  10   
     5.15m(NWI) 5.10m(NWI) 5.02m(NWI) 4.94m(NWI) PASS      PASS     
  2       Mangano, Dana       SR York (Pa.)             4.73m      5.06m   NWI  16-07.25   8   
     4.74m(NWI) 4.72m(NWI) 5.06m(NWI) 4.69m(NWI) 4.59m(NWI) 4.64m(NWI)
  3       Marcello, Carolyn   SO Gettysburg             4.65m      4.74m   NWI  15-06.75   6   
     4.74m(NWI) 4.70m(NWI) 4.61m(NWI) 4.27m(NWI) FOUL      FOUL     
  4       Flatau, Taylor      JR Gettysburg             4.75m      4.69m   NWI  15-04.75   5   
     4.52m(NWI) 4.68m(NWI) 4.69m(NWI) FOUL      4.47m(NWI) 4.69m(NWI)
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
      E'Town: & 38-10.50              J. Niedermayer                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1       Link, Kristina      JR Dickinson             10.68m     10.59m   NWI  34-09.00  10   
     10.50m(NWI) 10.52m(NWI) 10.24m(NWI) 10.42m(NWI) 10.59m(NWI) FOUL     
  2       Flatau, Taylor      JR Gettysburg            10.42m     10.52m   NWI  34-06.25   8   
     10.41m(NWI) 10.51m(NWI) 9.99m(NWI) 10.52m(NWI) 10.23m(NWI) 10.51m(NWI)
  3       Waddell, Emily      FR Gettysburg            10.44m     10.11m   NWI  33-02.00   6   
     9.90m(NWI) 10.07m(NWI) 9.95m(NWI) 9.83m(NWI) 9.99m(NWI) 10.11m(NWI)
  4       Mangano, Dana       SR York (Pa.)             9.63m      9.88m   NWI  32-05.00   5   
     9.87m(NWI) 9.73m(NWI) 9.78m(NWI) 9.88m(NWI) 9.82m(NWI) 9.72m(NWI)
  5       Marcello, Carolyn   SO Gettysburg             9.69m      9.14m   NWI  30-00.00   4   
     FOUL      8.89m(NWI) FOUL      8.67m(NWI) 9.14m(NWI) 8.65m(NWI)
 
Women Shot Put
==========================================================================================
      E'Town: & 37-08.75              Amanda Morrisette                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Roberts, Tyra       FR Alvernia              13.00m     12.48m   40-11.50  10   
      10.60m  11.89m  11.94m  12.48m  11.30m  12.13m
  2       Graham, Sarah       FR Gettysburg            10.66m     11.56m   37-11.25   8   
      11.07m  11.56m  FOUL  11.47m  10.40m  10.23m
  3       Porter, Amanda      FR Elizabethtow          11.24m     11.14m   36-06.75   6   
      11.14m  10.70m  10.90m  10.31m  10.72m  10.66m
  4       Ferko, Gillian      JR Dickinson             11.10m     10.97m   36-00.00   5   
      FOUL  10.52m  FOUL  10.20m  10.97m  FOUL
  5       Thomas, Tia         SO Alvernia              11.71m     10.87m   35-08.00   4   
      10.27m  FOUL  9.63m  10.28m  10.87m  10.12m
  6       Kroszner, Eileen    SR Elizabethtow          11.02m     10.70m   35-01.25   3   
      9.87m  10.70m  10.01m  10.68m  FOUL  10.46m
  7       Belasco, Sally      SO Dickinson             11.14m     10.41m   34-02.00   2   
      9.56m  10.02m  10.41m  9.77m  9.71m  FOUL
  8       Rhodes, Abbey       SO York (Pa.)            10.76m     10.22m   33-06.50   1   
      9.28m  9.90m  9.53m  10.22m  9.87m  9.40m
  9       Mackey, Amanda      FR York (Pa.)             9.50m      9.25m   30-04.25 
      9.25m  7.58m  8.46m  8.08m  9.19m  8.69m
 10       Korsen, Rebecca     FR Elizabethtow           9.45m      9.17m   30-01.00 
      9.17m  8.84m  8.30m  7.33m  8.59m  9.01m
 11       Zoschg, Kayla       FR Dickinson              9.12m      9.16m   30-00.75 
      9.16m  FOUL  8.23m         
 12       Lyons, Kathleen     JR Dickinson              9.29m      9.00m   29-06.50 
      9.00m  8.57m  8.19m         
 13       Streleckis, Tina M  JR Alvernia               9.50m      7.65m   25-01.25 
      7.65m  6.60m  5.52m         
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 118-07              Anna Kent                                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Roberts, Tyra       FR Alvernia              32.91m     31.58m     103-07  10   
      30.24m  FOUL  26.68m  31.58m  30.52m  30.30m
  2       Searle, Amanda      SR Alvernia              33.96m     31.00m     101-08   8   
      26.32m  27.62m  28.61m  28.70m  31.00m  30.58m
  3       Ferko, Gillian      JR Dickinson             34.13m     30.67m     100-07   6   
      30.67m  FOUL  28.98m  29.47m  FOUL  FOUL
  4       Belasco, Sally      SO Dickinson                        29.71m      97-06   5   
      24.84m  29.56m  29.71m  28.02m  27.16m  FOUL
  5       Guerrieri, Kayla    SO Alvernia              30.70m     29.55m      96-11   4   
      28.80m  FOUL  FOUL  29.55m  29.31m  FOUL
  6       Zoschg, Kayla       FR Dickinson                        29.09m      95-05   3   
      29.09m  23.76m  FOUL  25.69m  26.58m  FOUL
  7       Thomas, Tia         SO Alvernia              21.92m     27.20m      89-03   2   
      26.61m  24.77m  FOUL  23.56m  27.20m  FOUL
  8       Porter, Amanda      FR Elizabethtow          27.00m     26.78m      87-10   1   
      23.27m  25.79m  23.15m  FOUL  24.00m  26.78m
  9       Kroszner, Eileen    SR Elizabethtow          29.55m     25.86m      84-10 
      25.41m  25.86m  FOUL  FOUL  24.68m  FOUL
 10       Korsen, Rebecca     FR Elizabethtow          26.00m     21.51m      70-07 
      21.51m  FOUL  19.67m         
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 137-03              Crystal Connelly                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Kroszner, Eileen    SR Elizabethtow          35.90m     39.20m     128-07  10   
      38.26m  FOUL  36.50m  39.20m  38.90m  37.56m
  2       Searle, Amanda      SR Alvernia              42.69m     38.62m     126-08   8   
      37.24m  38.62m  37.42m  33.52m  35.26m  35.18m
  3       Porter, Amanda      FR Elizabethtow          36.00m     35.46m     116-04   6   
      31.66m  35.46m  FOUL  34.18m  34.54m  FOUL
  4       Guerrieri, Kayla    SO Alvernia              28.39m     31.02m     101-09   5   
      FOUL  30.04m  30.28m  31.02m  FOUL  30.28m
  5       Rhodes, Abbey       SO York (Pa.)            26.42m     28.82m      94-07   4   
      28.82m  FOUL  26.97m  FOUL  24.86m  27.98m
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 136-08              Casey Meier                                
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     1 Heisey, Tiffany        Unattached                       40.38m     132-06 
      36.39m  36.41m  40.38m  FOUL  38.36m  FOUL
  2       Meier, Casey        JR Elizabethtow          40.00m     39.87m     130-10  10   
      38.61m  36.58m  37.83m  39.87m  35.53m  37.18m
  3       Zoschg, Kayla       FR Dickinson             39.57m     36.48m     119-08   8   
      35.67m  35.42m  33.91m  33.32m  36.48m  32.90m
  4       Porter, Amanda      FR Elizabethtow          34.00m     34.17m     112-01   6   
      FOUL  32.84m  25.89m  FOUL  34.17m  32.11m
  5       Wagmeister, Payton  SO Elizabethtow          30.00m     32.08m     105-03   5   
      27.45m  31.60m  29.02m  31.85m  32.08m  31.10m
  6       Kroszner, Eileen    SR Elizabethtow          32.37m     31.13m     102-01   4   
      FOUL  FOUL  29.35m  31.13m  FOUL  FOUL
  7       Korsen, Rebecca     FR Elizabethtow          30.00m     28.50m      93-06   3   
      FOUL  26.00m  28.12m  25.48m  28.50m  27.06m
  8       Fuehrer, Rachel     SR Elizabethtow          25.13m     25.47m      83-07   2   
      24.05m  23.32m  25.47m  22.36m  25.04m  22.97m
  9       Mackey, Amanda      FR York (Pa.)            24.00m     24.39m      80-00   1   
      FOUL  20.38m  20.69m  20.75m  24.39m  FOUL
 10       Dumas, Kayleigh     SO York (Pa.)            25.00m     22.25m      73-00 
      17.99m  FOUL  22.25m  20.36m  20.64m  18.70m
 11       Hoffer, Molly       JR York (Pa.)            24.00m     19.01m      62-04 
      19.01m  FOUL  17.96m         FOUL
 12       Sutliff, Claire     FR Alvernia              28.00m     17.00m      55-09 
      16.11m  15.44m  17.00m           
 13       Newman, Elizabeth   FR Alvernia              28.00m     14.43m      47-04 
      13.53m  12.95m  14.43m          
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
      E'Town: & 10.81              Stephon Finley                              
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1       Banta, Ryan         SO York (Pa.)             11.37      11.28q  1.0  1 
  2       Belin, Malcolm      JR Gettysburg             11.43      11.28q  3.4  3 
  3       Pechart, Tim        FR York (Pa.)             11.50      11.48q  1.0  1 
  4       Andrews, Travis     SO Gettysburg             11.30      11.55q  1.4  2 
  5       Hall, Sebastian     SO York (Pa.)             11.52      11.55q  1.4  2 
  6       Kaiser, David       SO Gettysburg             12.00      11.87q  1.4  2 
  7       Kennedy, Graeme     SO Elizabethtow           11.99      12.10q  3.4  3 
  8       Hess, David         FR Elizabethtow           11.99      12.11q  1.0  1 
  9       Lalli, Joe          FR York (Pa.)             11.90      12.12   3.4  3 
 10       Nash, Brendan       SO Gettysburg             11.70      12.15   1.0  1 
 11       Aspril, Kevin       SR Elizabethtow           12.00      12.31   1.4  2 
 12       Aspril, Corey       FR Elizabethtow           12.20      12.88   3.4  3 
 13       Bagley, Rasheed     FR Penn State B                      12.99   1.0  1 
 14       Aspril, Cody        JR Elizabethtow           12.12      13.09   1.0  1 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
      E'Town: & 10.81              Stephon Finley                              
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1       Banta, Ryan         SO York (Pa.)             11.28      11.22  -0.2  10   
  2       Belin, Malcolm      JR Gettysburg             11.28      11.23  -0.2   8   
  3       Hall, Sebastian     SO York (Pa.)             11.55      11.67  -0.2   6   
  4       Pechart, Tim        FR York (Pa.)             11.48      11.70  -0.2   5   
  5       Andrews, Travis     SO Gettysburg             11.55      11.77  -0.2   4   
  6       Kaiser, David       SO Gettysburg             11.87      11.99  -0.2   3   
  7       Hess, David         FR Elizabethtow           12.11      12.21  -0.2   2   
  8       Kennedy, Graeme     SO Elizabethtow           12.10      12.32  -0.2   1   
Preliminaries
  9       Lalli, Joe          FR York (Pa.)             12.12                  
 10       Nash, Brendan       SO Gettysburg             12.15                  
 11       Aspril, Kevin       SR Elizabethtow           12.31                  
 12       Aspril, Corey       FR Elizabethtow           12.88                  
 13       Bagley, Rasheed     FR Penn State B           12.99                  
 14       Aspril, Cody        JR Elizabethtow           13.09                  
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
      E'Town: & 21.85              Mike Bauer                                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1       Tillman, Darnell    SO York (Pa.)             23.16      22.37   0.9  1  10   
  2       Banta, Ryan         SO York (Pa.)             22.97      22.43   0.9  1   8   
  3       McFarlin, Scott     FR Alvernia               23.55      23.15   0.9  1   6   
  4       Andrews, Travis     SO Gettysburg             23.49      23.16   0.9  1   5   
  5       Belin, Malcolm      JR Gettysburg             23.60      23.17   0.9  1   4   
  6       Lockhart, Christop  FR Alvernia               24.40      23.70   0.7  2   3   
  7       Follety, John       JR York (Pa.)             23.85      23.96   0.7  2   2   
  8       Beidleman, Okera    SO York (Pa.)             24.00      24.18   0.7  2   1   
  9       Nazario, Matthew    FR Alvernia               24.50      24.46   0.7  2 
 10       Procopio, Bryan     SO Gettysburg             25.10      24.50   0.7  3 
 11       Niles, Chris           Elizabethtown Al       24.70      24.74   0.7  2 
 12       Hess, David         FR Elizabethtow           24.90      24.91   0.7  3 
 13       Nash, Brendan       SO Gettysburg             25.50      25.43   0.7  3 
 14       Kenney, William     FR Elizabethtow           25.55      25.82   0.7  3 
 15       Aspril, Kevin       SR Elizabethtow           24.70      26.28   0.7  3 
 16       Bagley, Rasheed     FR Penn State B                      26.43   1.2  4 
 17       Aspril, Cody        JR Elizabethtow           25.00      26.83   0.7  3 
 18       Moses, Marlon       FR Penn State B                      27.18   1.2  4 
 19       Donovan, Colin      SR Alvernia               27.28      27.20   1.2  4 
 20       Aspril, Corey       FR Elizabethtow           25.00      28.36   0.7  3 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
      E'Town: & 47.89              Drew Graybeal                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Tillman, Darnell    SO York (Pa.)             52.30      51.22   1  10   
  2       Hepner, Mason       FR Dickinson              52.70      51.96   1   8   
  3       Bergey, Collin      FR Gettysburg             54.52      52.49   2   6   
  4       Boles, Gregory      SO Dickinson              52.00      52.52   1   5   
  5       Schubert, Ryan      FR Elizabethtow           53.83      52.86   1   4   
  6       Nazario, Matthew    FR Alvernia               54.08      52.92   2   3   
  7       Cook, David         SO Dickinson              54.00      53.28   2   2   
  8       McFarlin, Scott     FR Alvernia               53.90      53.74   1   1   
  9       McCarthy, William   FR Dickinson              54.06      54.81   2 
 10       Follety, John       JR York (Pa.)             53.90      55.50   1 
 11       Lockhart, Christop  FR Alvernia               55.00      55.94   2 
 12       Wolbert, Jon        FR Elizabethtow           54.00      56.10   2 
 13       Kenney, William     FR Elizabethtow           55.00      56.37   2 
 14       Moses, Marlon       FR Penn State B                    1:01.82   3 
 15       Nash, Brendan       SO Gettysburg             55.50    1:02.44   3 
 16       Donovan, Colin      SR Alvernia               57.00    1:03.70   3 
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
      E'Town: & 1:50.39              Matt Rever                                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Twist, Michael      FR Elizabethtow         1:57.00    2:00.39   1  10   
  2       Hill, Patrick       SR Gettysburg           1:59.00    2:01.49   1   8   
  3       Bayne, Charlie      JR Dickinson            2:01.00    2:01.87   1   6   
  4       Hartlaub, Dylan     FR York (Pa.)           2:03.00    2:02.53   2   5   
  5       Baldwin, Bryan      JR Elizabethtow         2:01.81    2:04.69   2   4   
  6       Stetson, Michael    JR York (Pa.)           1:58.00    2:05.41   1   3   
  7       Horan, Patrick      JR Dickinson            2:05.00    2:05.42   3   2   
  8       Fortney, Justin     SO Elizabethtow         2:04.00    2:05.74   2   1   
  9       Brown, Matthew      FR Gettysburg           2:01.75    2:05.92   1 
 10       Lesko, Andrew       FR Elizabethtow         2:04.00    2:07.53   2 
 11       Speiden, Russell       Elizabethtown Al     2:02.00    2:07.69   2 
 12       Smart, Anthony      FR York (Pa.)           2:01.00    2:07.82   1 
 13       Harriger, Adam      SO Elizabethtow         2:02.43    2:08.13   2 
 14       Nolan, Patrick      FR Dickinson            2:02.55    2:09.03   2 
 15       Procopio, Bryan     SO Gettysburg           2:07.00    2:09.74   3 
 16       Anderson, Jon       FR Elizabethtow         2:01.00    2:10.13   1 
 17       Weinhoffer, Mark    JR Dickinson            2:07.00    2:10.81   3 
 18       MacAvoy, Jake       FR Gettysburg           2:09.00    2:11.27   3 
 19       Sadka, Tyler        SO Gettysburg           2:08.00    2:12.07   3 
 20       Brooks, Sam         SO Elizabethtow         2:01.00    2:12.16   1 
 21       McCarthy, William   FR Dickinson            2:05.00    2:13.62   3 
 22       Stender, Nick       JR Dickinson            2:08.81    2:15.12   3 
 23       Martin, James       SO Dickinson            2:08.00    2:17.04   3 
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
      E'Town: & 3:50.14              Tyson Evensen                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Rever, Matt         SR Elizabethtow         4:00.00    3:58.36   1  10   
  2       Anderson, Jon       FR Elizabethtow         4:11.00    4:10.58   1   8   
  3       Lesko, Andrew       FR Elizabethtow         4:08.00    4:11.32   1   6   
  4       Hayes, Matthew      FR York (Pa.)           4:10.00    4:14.10   1   5   
  5       Martin, James       SO Dickinson            4:10.00    4:16.14   1   4   
  6       Weinhoffer, Mark    JR Dickinson            4:10.00    4:16.26   1   3   
  7       Brooks, Sam         SO Elizabethtow         4:05.33    4:16.57   1   2   
  8       Harriger, Adam      SO Elizabethtow         4:12.46    4:18.23   1   1   
  9       Horvath, Jeffrey    JR Gettysburg           4:13.00    4:20.43   2 
 10       Taber, Benjamin     FR Gettysburg           4:16.00    4:20.64   2 
 11       Beidleman, Okera    SO York (Pa.)           4:30.00    4:20.67   3 
 12       Stender, Nick       JR Dickinson            4:10.00    4:28.85   1 
 13       Rossiter, Noah      SO Gettysburg           4:21.00    4:29.26   2 
 14       Focht, Aaron           Elizabethtown Al     4:25.00    4:31.17   3 
 15       DeArmitt, Evan         Elizabethtown Al     4:25.00    4:32.20   3 
 16       Tyris, Andrew       FR York (Pa.)           4:30.00    4:33.56   3 
 17       Sander, Christophe  FR York (Pa.)           4:18.00    4:35.37   2 
 18       Flagg, Kegan        FR Elizabethtow         4:20.00    4:37.01   2 
 19       Hyatt, Craig        FR Penn State B                    4:38.66   3 
 20       James, Quenton      FR Penn State B                    5:50.61   3 
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
      E'Town: & 14:31.24              Dave Berdan                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Predhome, Alexande  SO Dickinson           15:45.00   15:43.97   10   
  2       Jones, Christopher  FR Elizabethtow        15:45.00   16:01.70    8   
  3       Davis, Jackson      SO Gettysburg          16:30.00   16:18.37    6   
  4       Jones, Patrick      FR Elizabethtow        15:55.00   16:30.09    5   
  5       Fleming, Colin      FR York (Pa.)          16:45.00   16:37.06    4   
  6       Hayes, Matthew      FR York (Pa.)          16:45.00   16:42.25    3   
  7       Eppler, Paul        SO Gettysburg          16:30.00   17:13.38    2   
  8       Corti, James        FR Dickinson           16:05.00   17:15.15    1   
  9       Pepper, Devon       FR York (Pa.)          17:20.00   17:26.41  
 10       Fernandez, Rafael   SO York (Pa.)          17:00.00   17:34.49  
 11       Rausch, Ryan        JR Gettysburg          17:00.00   17:48.28  
 12       Rossiter, Cole      SR Gettysburg          16:30.00   17:53.64  
 13       Cosgrave, Patrick   FR Dickinson           17:00.00   18:18.48  
 14       Reichert, Eric         Elizabethtown Al    16:45.00   19:33.84  
 --       Stetson, Michael    JR York (Pa.)          16:45.00        DNF  
 --       Kaledin, Luke       SO Dickinson           17:30.00        DNF  
 --       Smith, Matt         SR York (Pa.)          16:45.00        DNF  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
      E'Town: & 30:14.54              Dave Berdan                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Lobianco, Stephen      Elizabethtown Al    34:00.00   35:23.59   10   
  2       MacNamee, Peter     JR Alvernia            35:34.44   35:30.38    8   
  3       Kulis, Ian          FR Elizabethtow        33:20.00   36:45.09    6   
  4       DeGoede, Kurt          Elizabethtown Al    36:00.00   37:08.84    5   
  5       Welsh, Stephen      SR Elizabethtow        33:20.00   37:21.87    4   
  6       Grimm, Kyle            Elizabethtown Al    34:30.00   39:00.22    3   
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
Top 8 Advance by Time
      E'Town: & 14.91              Darren DeAngelis                            
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1       Mu, Mu              JR Dickinson                         15.32q  3.4  1 
  2       Gray, Darien        FR York (Pa.)             15.50      15.75q  0.5  2 
  3       Brady, Kevin        SR Elizabethtow           16.10      16.40q  3.4  1 
  4       Avino, Stephen      SO Gettysburg             16.15      16.41q  0.5  2 
  5       Rollow, Russell     SO Dickinson              17.32      16.60q  3.4  1 
  6       Jones, Ricky        FR York (Pa.)             15.90      16.88q  3.4  1 
  7       McCord, Malcolm     SO Elizabethtow           16.76      17.24q  3.4  1 
  8       Doyle, Kevin        SO Dickinson                         17.96q  0.5  2 
  9       Layng, Brian        SR Elizabethtow           16.20      18.95   0.5  2 
 10       Bayona, Joseph      JR Elizabethtow           20.00      20.70   0.5  2 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
      E'Town: & 14.91              Darren DeAngelis                            
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1       Mu, Mu              JR Dickinson              15.32      15.66  -0.1  10   
  2       Avino, Stephen      SO Gettysburg             16.41      16.30  -0.1   8   
  3       Rollow, Russell     SO Dickinson              16.60      16.44  -0.1   6   
  4       McCord, Malcolm     SO Elizabethtow           17.24      17.64  -0.1   5   
  5       Doyle, Kevin        SO Dickinson              17.96      17.80  -0.1   4   
 --       Gray, Darien        FR York (Pa.)             15.75        DNF  -0.1 
Preliminaries
  3       Brady, Kevin        SR Elizabethtow           16.40                  
  6       Jones, Ricky        FR York (Pa.)             16.88                  
  9       Layng, Brian        SR Elizabethtow           18.95                  
 10       Bayona, Joseph      JR Elizabethtow           20.70                  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
      E'Town: & 52.52              Darren DeAngelis                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1       Mu, Mu              JR Dickinson                         59.20   10   
  2       Doyle, Kevin        SO Dickinson                       1:01.32    8   
  3       McCord, Malcolm     SO Elizabethtow         1:04.00    1:04.71    6   
  4       Carugati, Nicholas  SO Gettysburg           1:09.70    1:10.80    5   
  5       Pinchbeck, Derek    SO Gettysburg           1:10.00    1:12.38    4   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
      E'Town: & 9:22.07              Dustin Scott                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Strenta, Alex       SR Dickinson           10:00.00    9:55.27   10   
  2       Trama, Zach         SO Elizabethtow         9:38.45    9:56.69    8   
  3       Sisson, Peter       SR Dickinson           10:04.99   10:04.29    6   
  4       Conway, Ryan        SO Elizabethtow        10:03.15   10:32.81    5   
  5       Cooper, Sam         SO Elizabethtow        10:10.00   10:46.76    4   
  6       Liebsch, Nate       FR Elizabethtow        10:50.00   11:41.61    3   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
      E'Town: & 42.38                                                          
                       Farris, Bauer, Mauger, Clark                      
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 York (Pa.)  'A'                                     42.42      43.26   10   
     1) Banta, Ryan SO                  2) Pechart, Tim FR                
     3) Hall, Sebastian SO              4) Tillman, Darnell SO            
  2 York (Pa.)  'B'                                     43.10      43.76    8   
     1) Gray, Darien FR                 2) Jones, Ricky FR                
     3) Follety, John JR                4) Sarver, Andrew FR              
  3 Elizabethtown Alunmi  'A'                           45.00      47.18    6   
     1) Mastroianni, Jason              2) Rosenau, Jared                 
     3) Clark, Kevin                    4) Mauger, Michael                
  4 Elizabethtown  'C'                                  47.00      48.09    5   
     1) Aspril, Cody JR                 2) Hess, David FR                 
     3) Aspril, Corey FR                4) Aspril, Kevin SR               
  5 Elizabethtown  'B'                                  46.90      48.37    4   
     1) Bayona, Joseph JR               2) Wolbert, Jon FR                
     3) McCord, Malcolm SO              4) Kenney, William FR             
 -- Elizabethtown  'A'                                  44.60        DNF  
     1) Baldwin, Bryan JR               2) Layng, Brian SR                
     3) Kennedy, Graeme SO              4) Brady, Kevin SR                
 -- Gettysburg  'A'                                     43.21         DQ   Exchange Zone Violat
     1) Kaiser, David SO                2) Andrews, Travis SO             
     3) Bergey, Collin FR               4) Belin, Malcolm JR              
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
      E'Town: & 3:16.25                                                        
                         DeAngelis, Evensen, Bauer, Graybeal               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Elizabethtown  'A'                                3:26.00    3:28.60   10   
     1) Rever, Matt SR                  2) Baldwin, Bryan JR              
     3) Layng, Brian SR                 4) Twist, Michael FR              
  2 Dickinson  'A'                                    3:32.53    3:33.88    8   
     1) Boles, Gregory SO               2) Foshay, Brady FR               
     3) Bayne, Charlie JR               4) Hepner, Mason FR               
  3 York (Pa.)  'A'                                   3:50.00    3:37.70    6   
     1) Beidleman, Okera SO             2) Hartlaub, Dylan FR             
     3) Smart, Anthony FR               4) Stetson, Michael JR            
  4 Gettysburg  'A'                                   3:37.60    3:40.30    5   
     1) Bergey, Collin FR               2) Procopio, Bryan SO             
     3) Horvath, Jeffrey JR             4) Brown, Matthew FR              
  5 Elizabethtown  'B'                                3:38.90    3:41.16    4   
     1) Anderson, Jon FR                2) Brooks, Sam SO                 
     3) Kennedy, Graeme SO              4) Fortney, Justin SO             
  6 Elizabethtown Alunmi  'A'                         3:30.00    3:43.73    3   
     1) Grimm, Kyle                     2) Speiden, Russell               
     3) Niles, Chris                    4) Risser, Brad                   
  7 Elizabethtown  'C'                                3:40.00    3:52.22    2   
     1) Kenney, William FR              2) Wolbert, Jon FR                
     3) Schubert, Ryan FR               4) Bayona, Joseph JR              
  8 Gettysburg  'B'                                   3:40.00    3:54.67    1   
     1) Hill, Patrick SR                2) Taber, Benjamin FR             
     3) Trombetta, David FR             4) Walter, Trevor SO              
 
Men High Jump
==========================================================================================
      E'Town: &  6-06              Jason Patterson                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Mahan, Max          FR Elizabethtow           1.90m      1.88m    6-02.00  10   
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  2       Avino, Stephen      SO Gettysburg             1.82m      1.73m    5-08.00   8   
     1.63 1.68 1.73 1.78 
        P    O    O  XXX 
  3       Rollow, Russell     SO Dickinson              1.70m      1.68m    5-06.00   6   
     1.63 1.68 1.73 
        O    O  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
      E'Town: & 16-06.75              Kevin Clark                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Brady, Kevin        SR Elizabethtow           4.40m      4.30m   14-01.25  10   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXX 
  2       Clark, Kevin           Elizabethtown Al       4.70m      4.15m   13-07.25   8   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX 
  3       Layng, Brian        SR Elizabethtow           3.94m      4.15m   13-07.25   6   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX 
  4       Humiston, Ralph     FR Dickinson              3.50m      3.55m   11-07.75   5   
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
      PPP  PPP  XXO   XO  XXX 
 --       Reichert, Eric         Elizabethtown Al       3.00m         NH            
     3.10 3.25 
      PPP  XXX 
 --       Bayona, Joseph      JR Elizabethtow           3.70m         NH            
     3.10 3.25 3.40 
      PPP  PPP  XXX 
 --       Chowhan, Drew       JR York (Pa.)             3.96m         NH            
     3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================================
      E'Town: & 23-09.50              Mike Bauer                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1       Kaiser, David       SO Gettysburg             6.88m      6.34m   NWI  20-09.75  10   
     6.29m(NWI) 6.34m(NWI) PASS      6.22m(NWI) 6.18m(NWI) 6.09m(NWI)
  2       Andrews, Travis     SO Gettysburg             6.70m      6.30m   NWI  20-08.00   8   
     5.97m(NWI) 6.30m(NWI) FOUL      6.30m(NWI) 6.28m(NWI) 6.00m(NWI)
  3       Mahan, Max          FR Elizabethtow           6.32m      6.13m   NWI  20-01.50   6   
     FOUL      FOUL      5.80m(NWI) 6.13m(NWI) 5.78m(NWI) 5.57m(NWI)
  4       Sarver, Andrew      FR York (Pa.)             6.07m      6.12m   NWI  20-01.00   5   
     5.94m(NWI) 6.12m(NWI) 5.84m(NWI) 5.73m(NWI) 5.83m(NWI) 5.66m(NWI)
  5       Nash, Brendan       SO Gettysburg             5.91m      5.98m   NWI  19-07.50   4   
     FOUL      5.61m(NWI) 5.56m(NWI) 5.75m(NWI) 5.98m(NWI) FOUL     
  6       Bayona, Joseph      JR Elizabethtow           5.62m      5.98m   NWI  19-07.50 
     5.98m(NWI) 4.84m(NWI) PASS      5.10m(NWI) 5.10m(NWI) 5.06m(NWI)
  7       Hall, Sebastian     SO York (Pa.)             6.00m      5.82m   NWI  19-01.25   2   
     FOUL      5.55m(NWI) 5.82m(NWI) 5.47m(NWI) 5.60m(NWI) 5.54m(NWI)
  8       Cook, David         SO Dickinson                         5.48m   NWI  17-11.75   1   
     5.48m(NWI) 5.48m(NWI) 5.36m(NWI) 5.36m(NWI) FOUL      5.44m(NWI)
  9       Lalli, Joe          FR York (Pa.)             5.70m      5.30m   NWI  17-04.75 
     FOUL      5.30m(NWI) 5.14m(NWI) 5.14m(NWI) 5.16m(NWI) FOUL     
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
      E'Town: & 48-08.25              Pablo Callejas                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1       Kaiser, David       SO Gettysburg            12.97m     12.78m   NWI  41-11.25  10    ++++++++++++++++++++
     FOUL      12.78m(NWI) 12.38m(NWI) 12.37m(NWI) 11.29m(NWI) PASS     
  2       Sarver, Andrew      FR York (Pa.)            12.55m     12.13m   NWI  39-09.75   8   
     FOUL      FOUL      12.04m(NWI) 12.13m(NWI) 11.90m(NWI) FOUL     
  3       Lalli, Joe          FR York (Pa.)            11.50m     12.04m   NWI  39-06.00   6   
     11.35m(NWI) 11.93m(NWI) FOUL      12.04m(NWI) 11.73m(NWI) 10.35m(NWI)
  4       Rainey, Hart        SO Dickinson             12.77m     11.94m   NWI  39-02.25   5   
     11.94m(NWI) 11.45m(NWI) 11.51m(NWI) 11.23m(NWI) 11.43m(NWI) FOUL     
 
Men Shot Put
==========================================================================================
      E'Town: & 48-05.50              Lucas Dayhoff                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Strauss, Shawn         Elizabethtown Al      11.30m     15.24m   50-00.00  10   
      10.50m  FOUL  15.24m         
  2       Kraft, Eddie        SR York (Pa.)            13.50m     13.54m   44-05.25   8   
      12.60m  FOUL  11.75m  12.70m  13.38m  13.54m
  3       Reyes, Jeriko       FR Alvernia              13.57m     13.46m   44-02.00   6   
      12.53m  13.46m  13.33m  FOUL  11.82m  13.02m
  4       Palescandolo, Alex  JR York (Pa.)            13.38m     12.88m   42-03.25   5   
      11.92m  12.53m  12.86m  12.88m  FOUL  12.71m
  5       Dayhoff, Lucas      SR Elizabethtow          13.90m     12.62m   41-05.00   4   
      FOUL  FOUL  12.43m  12.62m  12.58m  FOUL
  6       Emery, Dillon       SR Alvernia              12.26m     12.43m   40-09.50   3   
      12.43m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7       Tomlinson, Rodre    SO Alvernia              13.22m     12.16m   39-10.75   2   
      FOUL  FOUL  12.10m  11.80m  FOUL  12.16m
  8       Horvath, Daniel     SO Dickinson             11.23m     12.00m   39-04.50   1   
      11.10m  12.00m  11.70m  11.01m  11.43m  11.46m
  9       Vecchio, Michael    SR Dickinson             12.73m     11.95m   39-02.50 
      11.76m  11.77m  11.77m  FOUL  11.70m  11.95m
 10       Doster, Robert      FR York (Pa.)            13.00m     11.90m   39-00.50 
      11.90m  11.38m  FOUL  11.08m  11.48m  10.94m
 11       Abraham, Alonzo     SO York (Pa.)            11.46m     11.76m   38-07.00 
      11.60m  11.76m  FOUL  11.44m  11.31m  11.65m
 12       Hinds, Andre        SO Gettysburg            12.54m     11.38m   37-04.00 
      11.38m  11.03m  10.78m  PASS  PASS  PASS
 13       Howard, Peter       JR Dickinson             11.46m     10.92m   35-10.00 
      10.38m  10.91m  10.92m           
 14       Spirk, Darren       SO Gettysburg             9.98m     10.45m   34-03.50 
      10.42m  10.20m  10.45m         
 15       Morris, Thomas      JR Dickinson             10.82m     10.44m   34-03.00 
      10.09m  FOUL  10.44m         
 16       Merkle, Zachary     FR Gettysburg            11.34m      9.94m   32-07.50 
      9.94m  FOUL  FOUL         
 17       Donovan, Chris      FR Gettysburg             9.74m      9.39m   30-09.75 
      9.26m  FOUL  9.39m         
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 143-02              Mike Kistler                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Hinds, Andre        SO Gettysburg            42.61m     41.72m     136-10  10   
      41.72m  FOUL  34.75m  FOUL  FOUL  41.15m
  2       Beauford, Terez     SO York (Pa.)            36.00m     39.14m     128-05   8   
      FOUL  39.08m  37.55m  FOUL  37.07m  39.14m
  3       Palescandolo, Alex  JR York (Pa.)            37.65m     38.51m     126-04   6   
      32.55m  34.80m  35.77m  36.20m  36.37m  38.51m
  4       Abraham, Alonzo     SO York (Pa.)            36.87m     37.73m     123-09   5   
      34.55m  32.14m  35.38m  35.78m  37.73m  33.23m
  5       Layng, Brian        SR Elizabethtow          38.89m     35.84m     117-07   4   
      33.11m  FOUL  35.84m  33.69m  34.00m  FOUL
  6       Howard, Peter       JR Dickinson             31.70m     35.63m     116-11   3   
      35.24m  35.63m  34.95m  34.64m  34.96m  FOUL
  7       Emery, Dillon       SR Alvernia              38.15m     35.29m     115-09   2   
      FOUL  33.59m  35.29m  FOUL  34.64m  FOUL
  8       Reyes, Jeriko       FR Alvernia              36.50m     34.84m     114-04   1   
      30.83m  31.36m  33.05m  FOUL  34.84m  33.17m
  9       Morris, Thomas      JR Dickinson                        34.72m     113-11 
      31.67m  FOUL  33.62m  FOUL  33.33m  34.72m
 10       Vecchio, Michael    SR Dickinson             26.96m     31.85m     104-06 
      FOUL  31.85m  29.26m         
 11       Flickinger, Nathan  JR Elizabethtow          33.77m     31.33m     102-09 
      FOUL  31.33m  28.93m         
 12       Merkle, Zachary     FR Gettysburg                       31.08m     102-00 
      29.52m  29.27m  31.08m         
 13       Spirk, Darren       SO Gettysburg                       30.91m     101-05 
      29.45m  30.91m  FOUL         
 14       Streeter, Josh      JR Alvernia              29.68m     28.85m      94-08 
      28.85m  28.55m  27.67m         
 15       Smith, Stephen      SR Elizabethtow          29.00m     28.19m      92-06 
      26.27m  26.14m  28.19m         
 16       Donovan, Chris      FR Gettysburg            40.84m     27.98m      91-09 
      27.97m  FOUL  27.98m         
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 163-05              Lucas Dayhoff                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Dayhoff, Lucas      SR Elizabethtow          47.00m     47.68m     156-05  10   
      47.00m  FOUL  43.42m  43.92m  47.65m  47.68m
  2       Beauford, Terez     SO York (Pa.)            39.00m     43.92m     144-01   8   
      39.72m  43.92m  42.81m  42.60m  42.07m  FOUL
  3       O'Brien, Ian        FR York (Pa.)            34.00m     40.94m     134-04   6   
      FOUL  39.67m  39.44m  39.90m  39.77m  40.94m
  4       Emery, Dillon       SR Alvernia              39.16m     40.82m     133-11   5   
      38.42m  40.61m  40.65m  37.72m  40.82m  40.24m
  5       Khela, Andrew       SR Elizabethtow          35.37m     38.78m     127-03   4   
      38.78m  36.80m  FOUL  35.86m  36.28m  FOUL
  6       Kraft, Eddie        SR York (Pa.)            35.00m     36.98m     121-04   3   
      35.74m  FOUL  36.88m  36.94m  36.98m  FOUL
  7       Aponte, Alexander   JR York (Pa.)            34.50m     36.08m     118-04   2   
      34.96m  34.92m  FOUL  33.74m  36.08m  34.24m
  8       Streeter, Josh      JR Alvernia              36.43m     35.36m     116-00   1   
      FOUL  33.25m  35.36m  FOUL  FOUL  FOUL
  9       Flickinger, Nathan  JR Elizabethtow          34.24m     33.36m     109-05 
      26.23m  28.60m  30.33m  33.36m  27.86m  FOUL
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
      E'Town: & 221-07              Cameron Aregood                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Doster, Robert      FR York (Pa.)            53.30m     53.00m     173-11  10   
      50.25m  FOUL  48.65m  50.35m  50.60m  53.00m
  2       Howard, Peter       JR Dickinson                        46.93m     154-00   8   
      FOUL  46.18m  44.93m  FOUL  46.93m  46.50m
  3       Hathaway, Raeburn   SO Gettysburg            46.25m     46.79m     153-06   6   
      43.77m  FOUL  46.79m  FOUL  FOUL  42.90m
  4       Seaman, Zach        FR Alvernia              50.00m     44.70m     146-08   5   
      44.70m  43.54m  43.22m  39.53m      
  5       Aponte, Alexander   JR York (Pa.)            43.14m     44.69m     146-07   4   
      44.69m  42.62m  44.29m  FOUL  FOUL  FOUL
  6       Alder, Philip          Elizabethtown Al      48.00m     43.91m     144-01   3   
      FOUL  34.10m  40.23m  42.28m  43.91m  FOUL
  7       Papoutsis, Nichola  FR Gettysburg            40.84m     43.79m     143-08   2   
      40.76m  41.71m  43.79m  42.96m  FOUL  FOUL
  8       Hinds, Andre        SO Gettysburg            40.00m     43.00m     141-01   1   
      43.00m  FOUL  FOUL  39.54m  FOUL  FOUL
  9       Merkle, Zachary     FR Gettysburg                       40.99m     134-06 
      40.99m  33.11m  34.59m  34.78m  32.27m  33.82m
 10       Smith, Stephen      SR Elizabethtow          43.00m     39.40m     129-03 
      36.13m  39.40m  36.81m  35.24m  36.11m  37.75m
 11       Patton, Chandler    FR Gettysburg            44.19m     38.17m     125-03 
      35.93m  38.17m  37.54m         
 12       Flickinger, Nathan  JR Elizabethtow          41.00m     37.50m     123-00 
      37.50m  36.63m  34.62m         
 13       Whitt, Bronson      SO Alvernia              34.00m     28.14m      92-04 
      27.47m  28.14m  28.13m         
 --       Hamati-Attieh, Pet  SO Alvernia              40.00m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) Elizabethtown              196        2) Dickinson                 178   
    3) Gettysburg                 146        4) Alvernia                   81   
    5) York (Pa.)                  69        6) Elizabethtown Alunmi       13   
 
                    Men - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) York (Pa.)                 182        1) Elizabethtown             182   
    3) Dickinson                  132        4) Gettysburg                131   
    5) Elizabethtown Alunmi        48        6) Alvernia                   46   

View: Mobile | Desktop